Gyakran hallani, hogy a test és a lélek szorosan összefonódik, de kevesen gondolnánk, hogy a gyerekkori traumák milyen mély hatást gyakorolhatnak az emésztőrendszerünkre. Pedig a kutatások egyre inkább azt mutatják, hogy a fel nem dolgozott érzelmi sérülések, különösen a gyermekkorban elszenvedett traumák jelentősen növelhetik az emésztőszervi betegségek kialakulásának kockázatát.
A stressz és a trauma hatására a test folyamatosan magas készenléti állapotban maradhat, ami megterheli az idegrendszert. A gyomor-bélrendszer szoros kapcsolatban áll az idegrendszerrel, ezért az érzelmi stressz az emésztésre is kihat. Az olyan állapotok, mint az irritábilis bél szindróma (IBS), gyulladásos bélbetegségek (IBD), vagy akár a gyomorfekély is összefüggésbe hozhatók a tartósan fennálló érzelmi terhekkel.
A gyermekkori traumák – mint a családi konfliktusok, elhanyagolás vagy fizikai és érzelmi bántalmazás – olyan érzéseket hagyhatnak hátra, mint a folyamatos szorongás vagy a biztonság hiánya, amelyek hosszú távon megváltoztatják a stresszkezelés mechanizmusait. Ez a tartós stressz negatívan befolyásolhatja az emésztést, előidézve az emésztőenzimek hiányát, a bélmozgások zavaráit és a bélflóra egyensúlyának felborulását.
Fontos, hogy ne csak a fizikai tünetekkel foglalkozzunk, hanem figyelmet fordítsunk a lelkünk gyógyítására is. A pszichoterápia, a relaxációs technikák és a tudatos stresszkezelés mind hozzájárulhatnak ahhoz, hogy a gyerekkori traumák hatásait feldolgozzuk, és ezzel a testünket is támogassuk a gyógyulásban. A lélek és a test harmóniája nélkülözhetetlen a teljes élethez, ezért érdemes figyelmet fordítani az érzelmi egészségre is.
Kép:Pinterest
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.